Exteriérové rolety patria k najefektívnejšiemu typu tienenia. V chladnejšom období chránia okná pred poveternostnými vplyvmi a pred únikom tepla. Pôsobia ale aj ako protihluková bariéra. V neposlednom rade môžu byť exteriérové rolety vnímané aj ako bezpečnostný prvok. Rolety môžu byť vybavené ochranou proti nadvihnutiu špeciálnym mechanizmom a prekonanie tejto prekážky nie je jednoduché. Rolety je možné vybaviť aj integrovanou sieťkou proti hmyzu.

Realizácie / Profily a doplnky / exterierove-zaluzie.jpg

Základné delenie roliet z hľadiska konštrukcie je na nadokenné a predokenné rolety.

Nadokenné rolety : ako vyplýva z názvu sa montujú nad samotné okno. Roleta sa namontuje ešte vo výrobe na okno a tak sa osadí s oknom ako jeden celok. V tomto prípade ale dochádza k tepelnému mostu v priestore kotvenia rolety a okna, ako aj cez samotnú skrinku rolety. Tento typ roliet u nás nie je veľmi rozšírený a vyžaduje, aby stavba bola na osadenie roliet dopredu pripravená. Tento systém neumožňuje dodatočnú montáž. Stavebný otvor sa musí zväčšiť už pri výstavbe o spomínanú roletu.

Predokenné rolety : sú u nás najviac rozšíreným typom roliet. Vzhľadom na svoju konštrukciu nevyžadujú zväčšenie stavebného otvoru. V mieste kotvenia rolety nedochádza k tepelnému mostu. Aj napriek tomu je ale pri výstavbe alebo rekonštrukcii potrebné počítať so zabudovaním roliet. Tieto je možné zabudovať tak, aby skrinka s nábalom rolety nebola priznaná. ( tzv. podomietnové prevedenie skrinky rolety ). Skrinku je možné schovať buď do prekladu, ktorý je na to určený ( napríklad HELUZ ) alebo sa upevní na konštrukciu okna, ktoré je rozšírené systémovými rozširovacími profilmi a následne sa prekryje zateplením. Revízna klapka, slúžiaca na prípadný servis rolety, je v spodnej časti ktorá sa neprekryje. Takto je zabezpečený prístup k rolete a prípadné poruchy sa dajú odstrániť bez zásahu do stavby.

Z hľadiska ovládania sa rolety rozdeľujú na rolety ovládané manuálne alebo motoricky. Manuálne ovládané rolety je možné ovládať buď remeňom ( tzv. gurtňou ), alebo kľukou. V oboch prípadoch je potrebné rozšírenie okna na strane ovládania. V dnešnej dobe je ale manuálne ovládanie už na ústupe, nakoľko motorické ovládanie je už cenovo prijateľné a je ho možné napojiť na centrálny riadiaci systém. Takto investor dosiahne požadované komfortné tienie s možnosťou ovládania aj v dobe, keď sa v obytnom priestore nenachádza.

Samotné rolety sa vyrábajú buď z plastových, alebo hliníkových profilov - lamiel.

Plastové lamely sú síce cenovo výhodnejšie, ale majú rozmerové a farebné obmedzenia. V hliníkovom prevedení je viac farebných možností, lamely sú navyše vyplnené PUR penou, ktorá zabezpečuje lepší útlm hluku a je nimi možné zatieniť väčšiu plochu.



Rolety je možné spájať do viacčlenných prvkov, ktoré je možné ovládať buď skupinovo, alebo jednotlivo. Je tiež možné ovládanie roliet podľa vonkajších poveternostných podmienok pomocou tzv. meteostanice.

Zaujala Vás naša ponuka?